Географія



Географія. Мислення, що змінює світ.

Значення географії у свідомості пересічної людини часто недооцінене. Це при тому, що більшість інформації, яку сприймає людина, має просторову прив'язку. Без географічних знань неможливе успішне державне та регіональне управління, інженерно-проектувальна та будівельна діяльність, діяльність міжнародних компаній, внутрішня та зовнішня розвідка, прогнозування погоди тощо. Значна частина прогресу у впровадженні інформаційних технологій пов’язана саме зі створенням геоінформаційних систем. Проте географія достойна більшого, ніж бути служницею інших наук та видів людської діяльності.
Що вирізняє сучасну географію від інших наук? Для географії властивий холістичний погляд на світ - дослідження світу як цілісності, де жоден елемент не може розглядатися відірвано від інших. Жодна інша наука не претендує на пошук універсальних законів, які би пояснювали розвиток усіх форм руху матерії у їх єдності, намагаючись подолати прірву між сферою матерії і духу, природничого та суспільного. Її девіз – "Простір та взаємодія". У цих пошуках географія як ніколи наближається до філософії. Для науки, що традиційно дистанціювалася від неї й була "сама собі філософією" - це хороший знак і ознака прогресивності.
Ми живемо у час швидкого науково-технічного прогресу та глобалізації, коли нівелюються відстані та розчиняються кордони, універсалізуються економічні, соціальні, культурні аспекти життя людей у найвіддаленіших куточках світу.
Здавалося б, зникає важливість географії як вчення про місцерозташування, локації, географічне положення, відміни від місця до місця. Але для людей, коли і де б вони не жили, психологічно важливо відчувати свою унікальність, свою ідентичність. Парадокс, але глобалізація ...

Дослідження Антарктиди
дивитись далі


Географічні рекорди

Найбільший з океанів - Тихий. Він займає майже таку саму площу, скільки всі інші океани (Атлантичний, Індійський і Північний Льодовитий) разом узяті. На його території (159 млн. кв. км) досить вільно розмістилися б усі материки, причому, залишилося б місце ще й для другої Африки. 

Найменший серед океанів - північний Льодовитий, який менший за Тихий більш ніж у 10 разів.

Найбільшим морем світу є Саргасове, розташоване в центрі Атлантичного океану, між Північною Америкою і Європою. Площа його досягає 7 млн. км. кв., тобто майже така сама, як Австралії. До того ж це море є самим зовнішнім серед морів земної кулі а береги його утворені контурами океанічних течій. Недарма Саргасове  море називають "морем без берегів".

Якщо ж не враховувати "моря без берегів", то найбільшим виявиться внутрішнє Середземне море з площею 2,9 млн. км. кв.

Найменшим морем є Мармурове, затиснуте між Балканським півостровом та Малою Азією. Його площа становить всього (11,5 тис.кв.км), тобто трохи меннша від площі Тернопільської області.

Азовське море серед усіх морів земної кулі найбільше врізується в глиб материка Євразія (на півдні Східно-Європейської рівнини). 

Наймілкішим серед морів також виявилось Азовське. Середня глибина його досягає лише 8 м, а найбільша - не перевищує 15 м.

Найбільша солоність поверхневих вод фіксується в Червоному морі, розташованому між пустельними берегами Африки та Аравійського півострова (42 промілле, а в Суецькій затоці навіть 43,5 промілле).

Найменш солоне море - Балтійське: в 1 л його води міститься від 0,3 до 0,8 г солі.

Найвищою температурою поверхневих вод (35,6°) відзначаються Перська затока і південна частина Червоного моря.

Найхолоднішими, з температурами -1,5°; - 1,8° взимку (що цілком закономірно) є такі моря, як Східно-Сибірське і Бофорта в Північному Льодовитому океані, Берінгове та Охотське в Тихому океані, а також моря Росса і Уедделла біля берегів Антарктиди.

Найвищу температуру глибинних вод морів і океанів має Червоне море: на дні в південній його частині нещодавно виявлено "озера" води з температурою +72°С.

Найпрозоріше серед морів - Середземне. Металевий диск (диск Секкі), опущений в його східній частині, видно на глибинах до 60 м.

Найменш солоне море - Балтійське: в 1 л його води міститься від 0,3 до 0,8 г солі.

Найбільша лагуна планети - Патус в районі Ріу-Гранді-ду-Сул. Її довжина складає близько 280 км, площа - 9,8 тис. кв. км, а максимальна ширина - 70 км.

Найбільший кораловий риф світу - Великий бар'єрний риф у східних берегів Австралії. Споруда простягається на 2600 км і займає 133 кв.милі поверхні океанічного дна. Складається з 2900 окремих рифових споруд. Біля 350 видів коралів формують риф і 70 видів морських організмів проживають в його межах. Науковці оцінюють вік Великого бар'єрного рифа у 20 тис.років, але геологи, яким вдалося взяти зразки речовини у основи споруди, вважають, що їй може бути і 500 тис.років.

Найбільший і найглибший підводний каньон розташований посередині Берингового моря і зветься Жемчужним. Його глибина досягає 2,6 км, тому він глибший, аніж суходільний Великий каньон в США (той має глибину 1,83 км). Площа дренованої каньоном території - 11,4 тис.км.кв, об'єм - 5800 км.куб.

Найдовша пляжна смуга Землі розміщена на узбережжі Бразилії - 7,5 тис.км довжиною.

Найбільшим серед численних озер на Землі є Каспійське море. Його площа (372 тис. кв. км) більша за такі європейські країни, як ІталіяБельгія і Нідерланди, разом узяті.

"Найвищим" озером на земній кулі є Арпорт-Цо в Китаї. Воно розташоване в Тібеті на висоті 5465 м вище рівня океану.

Найглибше озеро земної кулі - Байкал. Його глибина завдяки розташуванню в тектонічній рифтовій улоговині досягає 1637 м.

Найдовшою річкою Землі є Ніл (з притокою Кагерою). Довжина його близько 6,5 тис. км. 

Найповноводніша річка - Амазонка. Площа її водозбору досягає 7 млн. кв. км, а це майже дорівнює такому материку, як Австралія. В Амазонку впадає понад 200 приток завдовжки до 3,5 тис. км кожна. А до Атлантичного океану річка вносить 1/5 частину всієї води річок земної кулі. Кожну секунду вона поповнює океан майже на 120 тис. куб. м води.

Найбільшу площу водозбору серед річок світу має Амазонка (біля 7 млн.км.кв). 

Найглибшою річкою світу також є Амазонка: майже 100 м біля міста Обідос, Бразилія.

Найширша річка у світі - все та ж Амазонка: її ширина у місті Гурупа, Бразилія, становить 11 км і досягає 45 км під час розливів. У естуарії ширина Амазонки досягає 100 км.

Найбільша серед річок світу дельта - у індійської річки Ганг (біля 80 тис.кв.км). На цій площі можна розмістити три такі європейські держави, як Бельгія або Нідерланди.

Найкоротша річка у світі, згідно Книги рекордів Гіннесса, має довжину 61 м і з'єднує Гіант Спрінгс та Міссурі у штаті Монтана. В той же час річка Ді в Орегоні з'єднує озеро Девіл із Тихим океаном біля Лінкольн-Сіті і має довжину 37 м. 

Найдовша притока річки на Землі - Пурус у басейні Амазонки (3379 км, 17-а за довжиною річка світу).

Найповноводніша притока світу: Мадейра у басейні Амазонки. витрата води становить 17 тис.м.куб./секунду. Довжина річки 3239 км, це десята найповноводніша річка світу. 

Найпотужнішим у світі водоспадом є Сеті-Кедас (або Гуайра) в Південній Америці на річці Парана, там, де її перетинає Південний тропік (поблизу кордонів Бразилії та Парагваю), і складається із семи каскадів заввишки 40 м. Назва Сеті-Кедас у перекладі з португальської означає "сім водоспадів". Гуайра скидає 13,31 тис. куб. м води за секунду, тобто 1150 млн. за добу! Це більш як удвічі перевищує потужність Ніагари. Другий за потужністю водоспад земної кулі також розташований у цій місцевості на річці, назву якої носить, на відстані 26 км від її впадіння в Парану. Це водоспад Ігуасу, що мовою індіанців гуарані означає "велика вода". Він же - найширший водоспад на земній кулі. Маючи ширину 2,7 км, Ігуасу скидає з 72-метрової висоти щосекунди 12866 г води, тобто 766 т за хвилину чи 1103 млн. т за добу. На третьому місці - африканський водоспад Ауграбіс -"місце шуму". Він розташований у важкодоступній пустинній місцевості на річці Оранжева. А на четвертому і п'ятому місцях загальновідомі Вікторія та Ніагара. 

Найвищий водоспад на Землі - Анхель на притоці річки Оріноко, у Венесуелі. Вода тут спадає з висоти 1054 м. 

Найбільший гірський льодовик на земній кулі розташований в Антарктиді. Це льодовик Фільхнера. Довжина його 925 км, а товщина близько 4000 м.

Найгарячіша річка - приплив Амудар'ї Таірсу. В окремих місцях температура води піднімається до +45°С.

Найгарячіше озеро - Каспійське море. Тут на Бирючій косі зафіксована температура 37,2°С.

Озеро Тітікака - найвисокогірніше судноплавне озеро світу. Воно розташоване на висоті понад 3810 м. над рівнем світового океану. Це також друге за площею прісноводне озеро Південної Америки.

Найбільше прісноводне озеро світу - озеро Верхнє у системі Великих озер Північної Америки. Його площа становить 82 тис.км.кв., а води у ньому вистачило б, щоб заповнити усі інші великі озера та ще три озера Ері. 

Найсолоніше озеро - Мертве море (солоність досягає понад 400 промілле). Водночас це озеро з  найнижчим у світі урізом води (-408 м).

Найбільший річковий острів у світі - Бананаль на Арагуайї, притоці Токантінса, Бразилія (19,2 тис.км.кв). 

Найбільший острів, оточений прісними водами, у світі - Маражо в дельті Амазонки (47,6 тис.км.кв.).

Найбільше болото на планеті - Пантанал, 200 тис.км.кв. Знаходиться в межах БразиліїБолівії та Парагваю і належить до ареалів з найбільшим біорізноманіттям на Землі.

Немає коментарів:

Дописати коментар